کاهش قیمت در بازار طلا و سکه ادامه دارد؟

در نخستین روز هفته گذشته، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با ۳۰هزار تومان کاهش به ۳میلیون و ۵۳۰ هزار تومان رسید؛ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۳میلیون و ۴۰۰هزار تومان، هر قطعه نیم سکه و ربع سکه به ترتیب یک میلیون و ۸۵۰ هزار و یک میلیون و ۱۵۰هزار تومان داد و ستد شد.هرگرم طلای ۱۸عیار در روز شنبه ۸دی ماه برابر با ۳۱۷هزار تومان قیمت گذاری شد.
با توجه به آغاز تعطیلات سال نو میلادی و… در حالی که امید می رفت روند نزولی قیمت ها در بازار سکه و طلا ادامه دار باشد، روز یکشنبه نهم دی ماه ناگهان بیش از ۱۰۰هزار تومان بر قیمت سکه افزوده شد و سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به قیمت ۳میلیون و ۶۵۰ هزار تومان فروخته شد.
در آن روز سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۳میلیون و ۴۵۰ هزار، نیم سکه یک میلیون و ۹۰۰هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۱۷۰ هزار تومان قیمت خورد.
هر گرم طلای ۱۸عیار نیز با ۲۰هزار تومان افزایش به گرمی ۳۳۷هزار تومان رسید. در این روز قیمت هر اونس طلای جهانی نیز ۱۲۸۰ تومان بود.
قیمت سکه و طلا
در دهم دی ماه بازهم قیمت سکه افزایشی شد و به ۳میلیون و ۷۲۰هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۱۸عیار نیز ۳۴۰هزار تومان ارزش گذاری شد و در مقابل هر اونس طلای جهانی نیز با ۲دلار افزایش به ۱۲۸۲دلار رسید.
هفته پیش باز هم سکه در ۱۱دی رکورد زد و به ۳میلیون و ۸۰۰هزار تومان رسید که نسبت به ابتدای هفته ۲۷۰هزار تومان افزایش یافت. این در حالی است که سکه تمام بهار طرح قدیم به ۳میلیون و ۶۰۰هزار تومان رسید و نیم سکه نیز یک میلیون و ۹۵۰ هزار و ربع سکه یک میلیون و ۲۰۰هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸عیار نیز ۳۴۱ هزار تومان داد و ستد شد.
نوسان قیمت در بازار سکه و طلا بسیار چشمگیر بود اما از ۱۲ دی ماه قیمت ها در سراشیبی افتاد و به گفته رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر در این روز سکه با کاهش ۱۰ تا ۲۰ هزار تومانی قیمت ها مواجه شد.
به گفته محمد کشتی آرای قیمت سکه تمام بهار طرح جدید در ۱۲دی به ۳ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان کاهش یافت.
وی علت این مساله را اینگونه توضیح داد: کاهش نرخ ارز سبب شد تا قیمت سکه و طلا در بازارهای داخلی علیرغم افزایش قیمت طلا دربازارهای جهانی، میل به کاهش پیدا کند.
وی تصریح کرد: نیم سکه بهار آزادی یک میلیون و ۸۸۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۱۷۰ هزار تومان شد.
به گفته وی در روز چهارشنبه هر گرم طلای ۱۸عیار ۳۳۱ هزار تومان قیمت گذاری شد.
این روند اما ادامه نیافت و قیمت سکه در روز پنجشنبه ۱۳ دی ماه ، ۳ میلیون و ۶۷۵ هزار تومان شد.
در بازار آزاد هر قطعه نیم سکه بهار آزادی یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، ربع سکه یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی ۶۶۵ هزار تومان فروخته شد.هر گرم طلای ۱۸عیار هم ۳۳۵ هزار تومان ارزش‌گذاری شد.
به نظر می رسد برخلاف انتظارات بازهم بازار سکه و طلا درگیر نوسانات شده و با توجه به افزایش قیمت اونس جهانی طلا تا حدود ۱۳۰۰ دلار در روز جمعه باید منتظر واکنش های بازار سکه و طلای ایران بود و دید آیا قیمت ها در محدوده روز پنجشنبه داد وستد می شود و یا بازهم افزایش نرخ ها در بازار آزاد اتفاق خواهد افتاد؟

نظر شمانظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + یازده =