خوابگاه متأهلی

وام ۷۰ میلیونی به‌جای خوابگاه متأهلی

مشکل اسکان دانشجویان متأهل به دلیل کمبود خوابگاه همواره در دانشگاه‌ها وجود داشته و در سال تحصیلی جاری به اوج خود رسیده است. به گونه‌ای که بسیاری از دانشجویان متأهل جایی برای اسکان نداشتند و اگر هم اسکان آن‌ها ابتدای سال تحصیلی انجام شده بود با پایان ترم تحصیلی به بحران تبدیل شد.
بسیاری از دانشگاه‌ها شیوه پرداخت وام مسکن را از سال گذشته آغاز کردند و با پرداخت این وام‌ها خوابگاه‌های متأهلی را تغییر کاربری داده و دانشجویان مجرد را اسکان دادند. البته به دلیل مشکلات اقتصادی که در کشور ایجاد شد، دانشجویان متأهل هم به طبع این مشکلات نتوانستند با وام‌های پرداختی سرپناهی برای خود فراهم کنند و مجدداً برای رزرو خوابگاه اقدام کردند، اما برخی از دانشگاه‌ها به ویژه دانشگاه‌های بزرگ نتوانستند این مشکل را برطرف کنند.
صندوق رفاه دانشجویان در پی شکایت و اعتراضات دانشجویان متأهل اقدام به ارائه راه‌حلی برای دانشجویان کرد و بر این اساس پیشنهاد افزایش وام مسکن دانشجویان متأهل داده شد. ذوالفقار یزدان‌مهر، رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در این‌خصوص گفت: به دلیل کمبود خوابگاه‌های متأهلی بسیاری از دانشجویان اعتراضات زیادی در این زمینه داشتند و صندوق رفاه برای حل این مشکل پیشنهاد افزایش وام مسکن متأهلی را ارائه داد و در صورت تأمین بودجه آن افزایش این وام‌ها از سال آینده اجرایی می‌شود.
وی افزود: براساس این پیشنهاد وام دانشجویان متأهل در تهران به ۷۰ میلیون تومان، در کلانشهر‌ها به ۵۰ میلیون تومان می‌رسد و در شهر‌های بزرگ نیز افزایش چشمگیری خواهیم داشت.
یزدان مهر خاطرنشان کرد: پس از تأمین بودجه این پیشنهاد، هیئت‌امنای صندوق رفاه تشکیل جلسه خواهند داد و در صورت موافقت اجرایی خواهد شد. با ارائه این راه‌حل توسط صندوق رفاه دانشجویان متأهلان می‌توانند سرپناهی را برای خانواده خود بدون دغدغه فراهم کنند.
البته با این راه‌حل وظیفه حمایت اسکان دانشجویان از روی شانه دانشگاه‌ها برداشته نخواهد شد و باید دانشگاه‌ها فکری اساسی برای کمبود خوابگاه‌های دانشجویی به ویژه خوابگاه متأهلی داشته باشند.

نظر شمانظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =