رشد ۵۳ درصدی پرداخت وام مکانیزاسیون کشاورزی در سال ۹۷

مدیرعامل بانک کشاورزی گفت: در سال ۱۳۹۷ بیش از ۱۳ هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال تسهیلات برای مکانیزاسیون کشاورزی پرداخت شد که ۵۳ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ رشد داشت.
به گزارش دوشنبه تارنمای وزارت جهاد کشاورزی، روح الله خدارحمی افزود: در سال ۱۳۹۶ هشت هزار و ۷۵۱ میلیارد ریال تسهیلات برای مکانیزاسیون کشاورزی پرداخت شده بود.
به گفته وی، در سال های اخیر با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی، به طور تقریبی ۱۰۰ درصد ماشین آلات، ادوات و تجهیزات مورد نیار بخش کشاورزی، بدون محدودیت توسط بانک کشاورزی تامین مالی شده است.
وی تصریح کرد: پرداخت تسهیلات برای خرید ماشین آلات و تجهیزات نوین و روزآمد ، در گسترش تولید دانش بنیان و استفاده از فناوری برای افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی و صنایع وابسته نقش زیادی داشته و به توسعه کشاورزی اقتصادی، افزایش روند صادرات بخش کشاورزی و تامین امنیت غذایی کشور کمک می کند.
به گزارش ایرنا، در دولت یازدهم ردیف اعتباری مستقلی به بخش مکانیزاسیون کشاورزی تعلق گرفت؛ به شکلی که برای پروژه تجهیز و نوسازی ناوگان ماشینی بخش کشاورزی با محور اقتصاد مقاومتی از نیمه دوم سال ۱۳۹۲ به تدریج چهار خط اعتباری به این بخش اختصاص یافت.
خط اول اعتباری در سال ۱۳۹۲ به ظرفیت هفت هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال (۷۵۰ میلیارد تومان)، در سال ۱۳۹۳ خط دوم اعتباری به میزان هشت هزار میلیارد ریال (۸۰۰ میلیارد تومان)، در سال ۱۳۹۴ خط سوم اعتباری معادل ۱۰ هزار میلیارد ریال (یک هزار میلیارد تومان) و در سال ۱۳۹۵ خط اعتباری چهارم به مبلغ ۱۲ هزار میلیارد ریال (۱۲۰۰ میلیارد تومان) تخصیص یافت.
در دولت دوازدهم نیز خط اعتباری ۱۵ هزار میلیارد ریالی برای توسعه و نوسازی ماشین‌آلات کشاورزی در سال ۱۳۹۶ به این بخش تعلق گرفت.
آمارها نشان می دهد سالیانه ۲۵ هزار میلیارد ریال تقاضای تسهیلات برای توسعه و نوسازی ماشین آلات کشاورزی وجود دارد.
بانک کشاورزی دارای یک هزار و ۸۴۸ شعبه است که بیش از ۹۰ درصد منابع این بانک تخصصی در بخش کشاورزی مانند تخصیص اعتبار به بخش مکانیزاسیون کشاورزی، اجرای آبیاری تحت فشار و تا حدودی کشت گلخانه ها و پرورش ماهی در قفس هزینه می شود که می تواند با افزایش تولید و خودکفایی در برخی محصولات، تاثیر بسزایی در امنیت غذایی کشور داشته باشد.

نظر شمانظرات شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 16 =