آخرین بروزرسانی: ۸ بهمن, ۱۳۹۷

وام قرض‌الحسنه ازدواج

وام قرض‌ الحسنه ازدواج عقدی است که به موجب آن بانک به عنوان قرض دهنده مبلغ معینی را طبق شرایط مقرر به اشخاص به عنوان قرض گیرنده واگذار می‌نماید. این وام برای رفع حوائج ضروری در رابطه با تأمین هزینه ازدواج و تهیه جهیزیه می باشد.
در سامانه ازدواج بانک مرکزی از ۲۹ بانک و مؤسسه برای ارائه وام قرض‌ الحسنه ازدواج نام برده شده است اما ابن بدان معنی نیست که هنگام ثبت نام، همه این بانک ها می توانند برای استانی که فرد تقاضای دریافت تسهیلات خود را به ثبت رسانده وام قرض‌ الحسنه ازدواج پرداخت کنند، چرا که بانک های هر استان با توجه به بودجه در اختیار و تعداد متقاضیانی که درصف انتظارشان است، نامشان در سایت نمایش داده می شود و همین موضوع محدودیت هایی را برای فرد متقاضی وام ایجاد کرده است.
یکی از محدودیت ها برای دریافت وام ازدواج این است که فرد متقاضی اگر خواست ضامنی را به بانک معرفی کند، حتماً باید حساب بانکی آن فرد با بانکی که هنگام ثبت نام انتخاب کرده است یکی باشد، اما متأسفانه با توجه به متغیر بودن اسامی بانک ها و گاهی محدود بودن این اسامی باعث شده است که فرد متقاضی برای فراهم کردن شرایط و جور کردن ضامن مشکل پیدا کند. به عبارتی اگر فرد متقاضی وام، ضامنی که می خواهد به بانک معرفی کند حسابش در بانک ملی باشد اما نام این بانک درلیست نمایش داده شده سامانه وام ازدواج برای استان تعیین شده نباشد مورد قبول نخواهد بود بنابراین فرد ناچار است هنگام ثبت نام منتظر باشد تا در روزها یا هفته های آتی بانک مورد نظرش در این فهرست گنجانده شود که این هم در شرایطی خواهد بود که بانک مورد نظر بودجه لازم را برای پرداخت وام در اختیارداشته باشد.
اسامی بانک هایی که در استان انتخابی فرد بر اساس توان بودجه ای در این سامانه معرفی می شوند گاهی با جمعیت یک استان همخوانی ندارد بطوریکه در برخی از روزها در برخی کلان شهرها تنها حدود ۶ یا ۷ بانک معرفی شده است و در برخی استان ها که جمعیت کمتری دارند این تعداد به حدود ۱۴ بانک نیز می رسد که این موضوع مدت انتظار فرد را برای ثبت نام بالا می برد.
فرد متقاضی در صورت مشاهده نکردن بانک مورد نظر خود در این سیستم با توجه به حساب ضامن خود باید ۱۰تا ۱۵ روز منتظر شود تا شاید نام بانک مورد نظر درصورت داشتن بودجه در فهرست نمایش داده شود در غیر این صورت اگر بانک دیگری را انتخاب کند و ضامن مورد نظر درآن بانک حساب نداشته باشد قادر به دریافت وام نخواهد بود.
یکی دیگر از مسائلی که این روزها از سوی متقاضیان وام قرض‌ الحسنه ازدواج مطرح می شود درخواست دو ضامن از سوی برخی بانک هاست که با دستورالعمل بانک مرکزی که تنها یک ضامن را کافی دانسته مغایرت دارد. براساس مصوبه شورای پول و اعتبار برای تسهیلات کمتر از مبلغ ۱۰ میلیون تومان یک ضامن معتبر کافیست که تشخیص ضامن معتبر بر عهده بانک عامل است.
علت عدم امکان ثبت نام در سامانه ازدواج یک استان مشخص این است که: در صورت اتمام اعتبار بانک های یک استان و یا افزایش بیش از حد مراجعین به بانک های استان مورد نظر، امکان ثبت نام برای متقاضی جدید میسر نیست بنابراین متقاضی می بایست در فرصت های بعدی برای ثبت نام به سامانه مراجعه کند.
متقاضی پس از ثبت نام تنها از بانک هایی که در سامانه وام ازدواج پذیرفته شده اند درخواست دریافت وام دهد و چنانچه پس از تاریخ تعیین شعبه از سوی بانک، متقاضی به مدت دو هفته به شعبه مورد نظر مراجعه نکند اطلاعات شخص از سامانه حذف و می تواند مجدداً ثبت نام کند.
درباره اینکه چرا گاهی با توجه به ثبت نام در سامانه و تایید کدملی، بانک عامل نسبت به تعیین شعبه اقدام نمی کند باید بگوییم که: گاهی به دلیل کثرت متقاضیان در سامانه و به دلیل محدودیت های منابع بانکی تعیین شعبه و پرداخت تسهیلات با کندی صورت می پذیرد و متقاضی باید صرفاً با مراجعه به سامانه مذکور در صورت تعیین شعبه با مراجعه به بانک مذکور جهت تشکیل پرونده و طی مراحل مربوطه نسبت به اخذ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج اقدام کند.
اگرچه بخشنامه بانک مرکزی به شبکه بانکی را برای پرداخت وام ازدواج میلیو‌ن‌ ها جوان باید به فال نیک گرفت اما متأسفانه در نظر گرفتن سهمیه برابر جهت پرداخت وام ازدواج برای تمامی شبکه بانکی امری ناعادلانه و خطا به ‌شمار می‌رود زیرا سهمیه ‌بندی وام ازدواج باید به واسطه صورت‌های مالی و اوضاع مالی بانک‌ها انجام می‌ گرفت.
طی سال‌ های گذشته بانک‌ های خصوصی فقط در عروسی‌ های اقتصاد مشارکت داشته‌اند و هر جا که مقوله تسهیلات تکلیفی مطرح می‌شد این بانک‌های دولتی بودند که تمامی بار تسهیلات تکلیفی را برعهده گرفته‌اند، از همین رو است که عمده مطالبات معوق بانکی مربوط به بانک‌ های دولتی است.
حال باید با توجه به وضعیت مالی بانک‌ها و به ویژه شرکت‌های اقماری و تابعه بانک‌های خصوصی بانک مرکزی برای آنها سهمیه وام ۲۰ میلیونی ازدواج جوانان را تعیین تکلیف کند.
بی‌شک اگر بانک مرکزی برای پرداخت وام قرض‌ الحسنه ازدواج مقوله‌هایی چون شرایط مالی بانک‌ها و شرکت‌ های اقماری آنها را در نظر نگیرد و صرفاً بخواهد مبنای پرداخت وام ازدواج را سپرده‌ های قرض‌ الحسنه بانک‌ها درنظر بگیرد، این یک خطا به شمار می‌رود زیرا طبق گزارش‌های مرکز پژوهش‌ های مجلس، اولاً بانک‌ ها ۵۰ درصد منابع قرض‌ الحسنه را به کارکنان و به ویژه مدیران بلندمرتبه خود وام می‌دهند که این امر در بانک‌های خصوصی به یک رویه تبدیل شده است، ثانیاً منوط کردن مقوله پرداخت وام ازدواج به منابع قرض‌ الحسنه یعنی اینکه تلنبار کردن متقاضیان وام قرض‌ الحسنه ازدواج به دلیل واهی کمبود منابع است.
طی سال‌ های گذشته بانک مرکزی نتوانسته است متناسب با وضعیت مالی هر بانک اعم از دولتی، نیمه‌دولتی و خصوصی و متناسب با جذب حساب‌های قرض‌الحسنه و همچنین میزان بهره‌ ای که این بانک‌ ها از منابع به سود شرکت‌ های خود می‌برند، برای آن وظایف خاصی را در پرداخت وام‌ های ازدواج تعیین کند. ‌به‌ طور نمونه تعریف نکردن وظایف اجتماعی برای بانک‌ خصوصی پاسارگاد موجب شده این بانک به‌ رغم برخورداری از دارایی و سرمایه عظیم، منابع خود را در شرکت‌های تابعه خود در زمینه‌ هایی چون میدکو، ساختمان‌سازی، صرافی، خرید و فروش سهام، انفورماتیک و… به کار گیرد و تحت واژه مسئولیت‌ های اجتماعی به خرید و فروش تابلوی نقاشی، خرید گران ‌ترین اثر حراج بزرگ تهران، برگزاری جشن‌ های مجلل در هر مناسبتی و تولید فیلم‌ های سینمایی به کار‌گیری کند، حال باید از مسئولان بانک مرکزی و همچنین بانک پاسارگاد سؤال کرد که پرداخت وام و تسهیلات به ازدواج و تولید ملی کشور مهم‌تر است یا بورس‌ بازی در تابلوهای نقاشی به نام مسئولیت اجتماعی‌؟!
طبق صورت‌های مالی بانک پاسارگاد که در سامانه کدال وجود دارد، این بانک در سال ۹۴ بالغ بر ۴۲ هزار میلیارد تومان سپرده بانکی معادل ۴ درصد از سپرده‌های کل شبکه بانکی را در اختیار خود داشته است، علاوه بر این، این بانک منابع قابل ملاحظه‌ای را در حساب‌های جاری و قرض‌الحسنه خود دارد که این موارد گویای توانمندی قابل ملاحظه بانک پاسارگاد برای پرداخت ۱۵۰هزار فقره وام ازدواج ۲۰میلیونی به زوج‌ های جوان در هر سال است و الزاماً نباید همه منابع قرض‌ الحسنه خود را به وام کارمندان با سود کمتر اختصاص دهد.
براین اساس بانک مرکزی باید بانک‌های خصوصی چون پاسارگاد و اقتصادنوین، کارآفرین، خاورمیانه، آینده، مؤسسه اعتباری عسگریه و… که نسبت به بانک‌های دولتی از وضعیت مالی خوبی برخوردار بوده و سپرده‌های مردمی را به نفع بنگاه‌ های اقماری خود مصادره می‌کنند، به خط کرده و سهمیه قابل ملاحظه ‌تری را برای پرداخت وام ازدواج به این بانک‌ها تکلیف کند، تعلل در پرداخت وام ازدواج به جوانان به معنی تلنبار شدن تقاضا در این حوزه است زیرا سالانه ۸۰۰ هزار متقاضی جدید به ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تقاضای تلنبار شده وام ازدواج اضافه می ‌شود که کندی در پرداخت وام ازدواج به معنی فاجعه‌ های اقتصادی و اجتماعی است که در آینده نه ‌چندان دور نمود پیدا می ‌کند.

تمام مطالب و محتوایی که در این فایل گنجانده شده است:

۱- شرایط عمومی متقاضیان تسهیلات وام ازدواج در سال ۹۵ چیست؟
۲- چه مدارکی برای دریافت وام ازدواج مورد نیاز است؟
۳- به تشخیص بانک ها ضامنین وام ازدواج باید چه شرایطی داشته باشند؟
۴- چگونه و از کجا برای ثبت نام دریافت وام ازدواج اقدام کنیم؟
۵- مدت بازپرداخت تسهیلات چه مدت و نرخ کارمزد این وام چقدر است؟
۶- دستور العمل اجرایی پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج ایثارگران طبق بخشنامه بانک مرکزی درسال ۹۵ چیست؟
۷- پاسخ بسیاری از سؤالات شما در خصوص چگونگی دریافت وام ازدواج
۸- مدارک شغلی ضامن برای دریافت وام ازدواج

تذکر مهم: در این فایل علاوه بر تمام آن چیزی که لازم است شما برای گرفتن این وام بدون واسطه در کوتاهترین زمان بدانید. یک فرم چک لیست جهت کامل کردن مدارک برای دریافت وام وجود دارد. در صورتیکه شما بعد از مطالعه محتوای فایل دانلود شده موفق به دریافت وام نشدید از روی فرم چک لیست، مدارک خود را کامل و با تلفن ما تماس بگیرید.

برای دسترسی به فایل اطلاعات تخصصی و مهم این بخش بر روی دکمه دانلود فایل کلیک نموده تا به درگاه اینترنتی بانک متصل شده و با پرداخت مبلغ ۵ هزار تومان یک نسخه از فایل به آدرس ایمیل شما ارسال و همزمان لینک دانلود نیز دراختیار شما قرار گیرد.

قبل از انجام عملیات پرداخت قوانین و مقررات دانلود از سایت پرشین وام را مطالعه نمایید.

نظر شمانظرات شما

30 thoughts on “وام قرض‌الحسنه ازدواج”

  1. باید ضامن من از همون بانکی باشه ک وام میگیرم یعنی حقوقشو مثلا ا سپه میگیره میتونه ضامن ی بانک دیگه شه ؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + نوزده =